Szukaj

Regulamin szkolenia przewodników-studentów


Print Friendly, PDF & Email
Dodatkowe Informacje   Załączniki   Poprzednie wersje

Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 22/23

Dyrektora Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”

z dnia 10.03.2023 roku

 

 Regulamin szkolenia przewodników-studentów po wystawie „Wrocław 1945-2016”

 

§ 1. Organizatorzy szkolenia

 

1.Organizatorem szkolenia jest Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” z siedzibą we Wrocławiu, prowadzący Centrum Historii Zajezdnia.

 

§ 2. Cele udziału w szkoleniu

 

1.Celem udziału w szkoleniu jest:

a) zdobycie umiejętności i wiedzy niezbędnych do oprowadzania po wystawie „Wrocław 1945-2016”, zgodnie z wytycznymi Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”,

b) zdobycie licencji pozwalającej na oprowadzanie grup wycieczkowych po wystawie „Wrocław 1945-2016” za wynagrodzeniem, w oparciu o umowę.

 

§ 3. Warunki uczestnictwa w szkoleniu

 

1.Do udziału w szkoleniu zgłosić się może każdy chętny, pod warunkiem ukończenia roku życia, posiadania statusu studenta (studia II stopnia) oraz wykazania umiejętności z zakresu wystąpień publicznych (tj. umiejętności jasnego i poprawnego wypowiadania się, panowania nad głosem oraz dykcji).

2.Osoba zgłaszająca się na szkolenie powinna posiadać podstawową wiedzę na temat historii Polski w latach 1945-2016 oraz szczegółową wiedzę dotyczącą historii Wrocławia w analogicznym okresie.

 

§ 4. Przedmiot szkolenia

 

1.Przedmiotem szkolenia są zagadnienia prezentowane na wystawie „Wrocław 1945-2016” składające się na historię miasta i jego powojennych mieszkańców.

2.Zakres tematyczny szkolenia:

a) informacje o Ośrodku „Pamięć i Przyszłość” oraz Centrum Historii Zajezdnia ze szczególnym uwzględnieniem wystawy „Wrocław 1945–2016” oraz specyfiki pracy przewodników w Centrum Historii Zajezdnia,

b) życie codzienne w czasach II Rzeczypospolitej,

c) przebieg okupacji Polski przez III Rzeszę i Związek Radziecki,

d) zmiana granic Polski – okoliczności i konsekwencje,

e) przesiedlenia ludności polskiej i niemieckiej,

f) instalowanie się władz komunistycznych w Polsce,

g) życie codzienne, kultura, sport, architektura oraz nauka we Wrocławiu w latach 1945-2016,

h) działalność i rozwój opozycji demokratycznej we Wrocławiu,

i) Wybory roku 1989 i przemiany ustrojowe lat 90. XX w.

 

§ 5. Przebieg szkolenia

 

1.Szkolenie składa się z części wykładowo-praktycznej, szczegółowego zapoznania z katalogiem i wystawą „Wrocław 1945–2016” oraz egzaminacyjnej.

2.Szkolenie organizowane jest w przypadku zakwalifikowania w procesie rekrutacji min. 5 osób. Maksymalna wielkość grupy szkoleniowej to 10 osób. Harmonogram uzyskiwania licencji zostanie podany w Biuletynie Informacji Publicznej Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” (http://bip.pamieciprzyszlosc.pl/) oraz na stronie internetowej Centrum Historii Zajezdnia (https://www.zajezdnia.org/). Zgłoszenia należy przekazywać za pomocą formularza znajdującego się na stronie: przewodnicy.zajezdnia.org.

3.Kandydaci na przewodnika-studenta zostaną poddani wstępnemu sprawdzianowi wiedzy ogólnej z zakresu powojennej historii Wrocławia w formie testu pisemnego (wielokrotnego wyboru). Ze sprawdzianu zwolnione są osoby mające ukończony kurs przewodnika miejskiego PTTK po Wrocławiu.

4.Wynik sprawdzianu decyduje o zakwalifikowaniu się na szkolenie.

5.Osoby, które zakwalifikują się na szkolenie, otrzymają nieodpłatny egzemplarz katalogu wystawy „Wrocław 1945–2016”, w celu zapoznania się z jego treścią.

6.Osoby, które zakwalifikują się na szkolenie, otrzymają w jego trakcie możliwość bezpłatnego wstępu na wystawę “Wrocław 1945-2016″ w celu zapoznania się z jej treścią.

7.Po uformowaniu grupy szkoleniowej przeprowadzone zostanie szkolenie składające się
z następujących elementów z zachowaniem poniższej kolejności i terminów:

a) Indywidualne zapoznanie się przez kandydata z całością katalogu wystawy “Wrocław 1945-2016″ (do 2 tygodni po zakwalifikowaniu na szkolenie).

b) Szczegółowe oprowadzenie kandydatów po wystawie “Wrocław 1945-2016″ przez opiekuna szkolenia – zapoznanie z linią narracyjną na wystawie, i poszczególnymi obiektami/materiałami, odpowiadanie na pytania kandydata (do 3 tygodni po zakwalifikowaniu na szkolenie; czas trwania: ok. 3 h).

c) Przydzielenie opiekuna spośród przewodników zatrudnionych w Dziale Obsługi Centrum Historii Zajezdnia dla każdego kandydata. Jeden opiekun może opiekować się kilkoma kandydatami. Opiekuna przydziela kierownik Działu Obsługi Centrum Historii Zajezdnia lub osoba przez niego wskazana. Rolą opiekuna jest wdrożenie kandydata w pracę z grupami na wystawie “Wrocław 1945-2016″ oraz wsparcie kandydata w procesie nauki poprzez odpowiadanie na pytania i dzielenie się doświadczeniem (do 3 tygodni po zakwalifikowaniu na szkolenie).

d) Udział kandydata w min. 2 oprowadzaniach opiekuna lub innych przewodników zatrudnionych w DOCHZ – obserwowanie interakcji z grupami oraz zachowania grup na wystawie (do 5 tygodni po zakwalifikowaniu na szkolenie).

e) Oprowadzenie opiekuna przez kandydata. Podczas oprowadzania opiekun ocenia stopień merytorycznego przygotowania kandydata (do 6 tygodni po zakwalifikowaniu na szkolenie).

f) Udział kandydata w oprowadzaniu opiekuna, w trakcie którego kandydat bierze czynny udział w oprowadzaniu i w wybranych trzech punktach na wystawie zastępuje opiekuna. Podczas oprowadzania opiekun ocenia stopień praktycznego przygotowania kandydata. Na podstawie merytorycznego i praktycznego przygotowania kandydata opiekun podejmuje decyzję o rekomendacji kandydata do egzaminu końcowego (do 7 tygodni po zakwalifikowaniu na szkolenie).

g) Przeprowadzenie egzaminu końcowego na wystawie, polegającego na oprowadzeniu przez kandydata komisji egzaminacyjnej i uwzględniającego wymieniony w § 4 zakres tematyczny szkolenia (do 8 tygodni po zakwalifikowaniu na szkolenie).

 

8.Termin egzaminu końcowego będzie ustalany indywidualnie z kandydatami na przewodników-studentów. Do egzaminu może przystąpić wyłącznie osoba, która wzięła udział we wszystkich elementach szkolenia, w ich pełnym zakresie.

9.Egzamin będzie polegać na oprowadzeniu komisji egzaminacyjnej przez kandydata na przewodnika-studenta (maks. 1,5 h) po wystawie „Wrocław 1945–2016”. Kryteria oceny:

a) biegła znajomość powojennej historii Wrocławia,

b) znajomość i zastosowanie wytycznych Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” w oprowadzania po wystawie,

c) ułożenie ścieżki oprowadzania zgodnego z linią narracyjną na wystawie,

d) umiejętność wykorzystania podczas oprowadzania elementów interaktywnych na wystawie,

e) wiedza o eksponatach,

f) praktyczne umiejętności pracy z grupą.

10.Osoba, która nie zdała egzaminu w pierwszym terminie, ma możliwość skorzystania z drugiego terminu (nie później niż w ciągu kolejnych 2 tygodni od niezdanego egzaminu). Termin drugiego egzaminu będzie ustalany indywidualnie z każdym kandydatem.

 

§ 6. Licencja

 

1.Licencję przewodnika nabywa każda osoba, która zda egzamin z oprowadzania po wystawie, o którym mowa w § 5.

2.Licencja uprawnia do zawarcia z Ośrodkiem umowy na oprowadzanie  grup wycieczkowych po wystawie „Wrocław 1945-2016”.

3.Licencja jest ważna rok od daty jej uzyskania.

4.Licencja przedłuża się automatycznie na kolejny rok, jeżeli przewodnik:

a) oprowadzi po wystawie „Wrocław 1945-2016” co najmniej 10 grup wycieczkowych w ciągu 6 miesięcy od daty uzyskania licencji,

b) uzyska pozytywną opinię od przewodnika Centrum Historii Zajezdnia hospitującego oprowadzanie jednej z grup w tym czasie,

c) weźmie udział w organizowanym raz w roku spotkaniu z innymi przewodnikami omawiającym zmiany na wystawie.

5.Na tych samych zasadach licencja przedłuża się automatycznie na kolejne lata.

 

Harmonogram uzyskiwania licencji na przewodnika-studenta po wystawie „Wrocław 1945-2016”